Opcje przeglądania
Producenci

Historia współczesnych cygar sięga roku 1492 roku, kiedy  to hiszpańska ekspedycja dowodzona przez Krzysztofa Kolumba dotarła na Kubę.  Zamieszkujące ją  plemiona podczas różnych ceremonii paliły tajemnicze, zwinięte liście -  cohiba. Tak właśnie brzmi oryginalna nazwa tytoniu. To Hiszpanie sprowadzili tytoń do Europy. I to oni w początkach XVIII wieku zaczęli produkować cygara w wersji, którą znamy.  

Cygara i akcesoria

 

Tytoniowe „dzieło sztuki” 

Każde cygaro zbudowane się z tych samych elementów: stopy (koniec cygara, najczęściej otwarty,  który podpala się rozpoczynając palenie), główki (koniec cygara, który wkłada się  do ust) i korpusu część pomiędzy stopą a  główką). Wiele cygar - te ręcznie robione na pewno - ma jeszcze kapturek (kawałeczek liścia tytoniowego umocowany na główce, który obcina się przed paleniem).

Cygaro ma przemyślane, staranie dobrane, dobrze skręcone wnętrze: wkładkę (kombinacja kilku rodzajów tytoniu), zawijacz (elastyczny liść tytoniu, w który zawija się wkładkę i który nadaje kształt oraz zapewnia jakość palenia) i  pokrywę (cieniutki i elastyczny liść, który decyduje o wyglądzie cygara).  

Smak i moc cygara

O smaku i mocy w największym stopniu decyduje wkładka i jej zawijacz. Ogromne znaczenie ma pochodzenie liści tytoniu i sposób ich zwijania. Na smak i moc wpływa też długość i średnica cygara. Cygara długie są subtelniejsze, stopniowo ujawniają moc i swoje aromaty.

Najbogatsze i najciekawsze smakowo są cygara zwijane ręcznie. Odpowiednie ułożenie długich liści we wkładce, stopniowo rozwija intensywność smaków podczas palenia. Za najlepsze, z uwagi na warunki w jakich uprawia się tytoń,  uważa się cygara kubańskie.  Punch Punch mają średnią mocy i  uwalniają aromat owoców tropikalnych. W klasycznej marce Romeo y Julieta, której miłośnikiem był Winston znajdziemy różne aromaty i moc. Cygara z tytoniu uprawianego na Dominikanie, w Nikaragui, Hondurasie są łagodniejsze, o mniejszej mocy i złożonych smakach. Te z kolekcjonerskiej edycji Decade, łączące nikaraguańską wkładkę z ekwadorską pokrywą, uwalniają z drzewno-ziemistych aromatów słodkie nuty czarnej wiśni i orzecha.

Rytuał palenia cygara

By w pełni doświadczyć smaku cygara trzeba wybrać dobre cygaro. Warto sięgnąć po te z kapturkiem.  Cygaro obcina się na kapturku, ostrą gilotynką lub specjalnymi nożyczkami do cygar - w naszym sklepie mamy różne-  by uniknąć jego rozwinięcia. Do zapalenia cygara najlepsze są długie, drewniane zapałki. Można też skorzystać z zapalniczki gazowej. Cygaro pali się krótkimi, płytkimi pociągnięciami, by poczuć jego smak w ustach.  Podczas palenia cygaro często gaśnie. Należy je wtedy przypalić ponownie. Warto też pamiętać, że w ciągu godziny od zgaśnięcia cygaro nie tarci swoich walorów smakowych. Kończąc palenie, należy odłożyć cygaro na popielniczkę i pozwolić mu zgasnąć.

Cygara należy przechowywać w szczelnie zamykanych humidorach - najlepsze są te z wnętrzem z drewna cedrowego -  które zapewniają optymalną temperaturę i wilgotność (65-75%).  Pomagają  w tym nawilżacze, które także są w naszym asortymencie. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Realizacja Brandstyle.pl
Sklep internetowy Shoper.pl